آموزش سوکت شبکه زدن

سکوت زدن کابل شبکه

یکی از مهم ترین کار های اساسی در کار سخت افزار شبکه زدن سوکت شبکه است. و  انتخاب کاب مناسب برای کابل کشی شبکه است.

سوکت شبکه اهمیت زیاد دارد چرا که حتی با جا جا شدن یک رشته از کابل شبکه شما احتمال قطع شدن قسمتی از شبکه و تحت تاثیر قرار دادن کل شبکه خواهد شد.

جای نگرانی نیست در این مطلب اموزش تمام چیز های که نیاز است در مورد سکوت زدن استاندارد بدانید به شما اموزش داده میشود.

 

لوزام مورد نیاز که باید تهیه کنید جهت سوکت زدن کابل شبکه :

 • کابل شبکه (Network Cables)
 • سوکت شبکه (Network socket RJ_45)
 • آچار شبکه (Crimping Tool)
 • استریپر
 • تستر شبکه
 • روکش سوکت

آموزش زدن سوکت شبکه به همراه تصویر

 

بعد از انتخاب کابل مورد نظر جهت کابل کشی شبکه که خودت کابل بسته به محل کابل کشی و تاثیرات محیطی تنوع دادن.

رسیدم به مراحل سوکت زدن کابل شبکه که دارای چند مرحله است که به همراه تصویر برایتان توضیح میدم.

 1. در ابتدای کار بیاد کاور سوکت شبکه از کابل خود عبور داده، چون پس از سوکت زدن امکان اینکار وجود نداره.
 2. در مرحله بعد بیاد روکش روی کابل شبکه جدا کنیم. این کار شما میتوانید با سیم چین و تیغ موکت بری انجام بدهید ولی ما به شما پیشنهاد میکنیم جهت راحتی کار و تمیز در آمدن کار از استریپر استفاده کنید.
 3. دقت داشته باشید روی اقلب استریپر ها پیچی قرار دارد تا مقدار و میزان برش رو کش را مشخص میکنید.(نکته مهم: تیغه استریپر بیاد فقط رو کش کابل برش دهد در صورتی که تیغ بیشتر از حد نیاز باشد در ابتدا کار رشته های کابل شبکه زخمی میشوند.)
 4. بعد از اطمینان از میزان برش استریپر کابل شبکه مقدار مورد نیاز سوکت لخت میخواید بکنید داخل دو دهنه استریپر قرار داد و دو تا سه با بچرخانید.(که بستگی به نوع روکش کابل شما و نوع کابل شما هم دارد شاید نیاز باشد این کار را بیشتر انجام دهید.)   
 5. هنگامی که طبق تصویر روکش کابل شبکه را جدا کردید 4 زوج سیم به هم تابیده شده مشاهده میکنید، که این پیچ ها به منظور حذف نویز مسیر کابل کشی میباشد. به طور کامل سیم ها صاف کنید و طبق استاندارد رنگ بندی کابل شبکه مرتب کنید.(T_568 B ،  T_568A) 
 6. سپس بعد از مرتب کرده و کنار هم قرار دادن چهار سیم بهم تایبد شده طبق استانداره های رنگ بندی جهانی باید طول سیم ها رو با یک دیگر یکسان کنید این کار را با سیم چین میتوانید خیلی راحت انجام دهید تا هنگام پانچ کردن سوکت به مشکل نخوردی و به طور کامل هم اندازه داخل سوکت پانج شوند. 
 7. اندازه استاندارد برای سیم بدون روکش مورد نیاز برای سوکت زدن حدود 1.5 تا 2 سانتی متر می باشد تا مقدار از کابل با روکش آن داخل سوکت برود. بعد هشت رشته را با همان نظم داخل سوکت قرار داد و با آچار شبکه سوکت پانچ میکنیم. پس از صدا پانچ فشار وارد کنید. اقلب اچار های شبکه تا زمانی که پانچ کامل نکرده اند دسته از هم باز نمشوند. 
 8. جهت اطمینان از پانچ خود میتوانید از رو به رو به جلوی سوکت نگاه کنید تا مطمین شوید کابل ها به طور کامل تا انتها آمده است و با دست سوکت از کابل کمی بکشید تا از شل نبودن سیم و پانچ کامل شدن خود اطمینان حاصل کیند، سپس رو کش سوکت را به روی سوکت بگشید . 
 9. سوکت شما زده شد و اماده تست کردن است با تستر شبکه .

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *